Jalometallia ja shampanjan poreilua Someron Urheiluautoilijoiden 50-vuotisjuhlissa

Markku Kankare. Kuvat © Paavo Aaltonen
Someron Seurahuoneen pöydistä kuului pitkin iltaa iloinen puheensorina, kun autourheilun ystävät kokoontuivat viettämään Someron UA:n 50-vuotisjuhlia 19.11.2016. Puheenjohtaja Jussi Tuomela ja sihteeri Jari Käkönen toivottivat kädestä pitäen juhlavieraat tervetulleiksi. Tervetulomaljan jälkeen nautittiin maittava illallinen ja sen jälkeen oli vuorossa Markku Kankareen pitämä juhlapuhe.

Markku peilasi seuran historiaa omien toimitsijakokemustensa kautta ja näin päästiin kulkemaan mukavasti matkaa Pitkäjärven sorakuopparadalta Kirkko- ja Hirsjärven jääratojen kautta nykyiselle Somuran jokkisradalle. Markku totesi tyytyväisenä seuran jäsenmäärän olevan tasan 200 ja positiivisinta on jäsenmäärän tasainen kasvu. Markku valotti myös tulevaisuutta ennakoiden Somuralle tehtäviä perusparannuksia, mm. turvallisuuden osalta.

 
Someron kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Jani Kurvinen.
Kankareen jälkeen Someron kaupungin tervehdyksen toi kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Jani Kurvinen. Janikin kertoi ajaneensa innolla mikroautolla mm. Teeriharjun tanssipaikan ympärille tehdyllä radalla.

Lopuksi AKK:n hallituksen jäsen Riku Bitter toi liiton tervehdyksen juhlivalle seuralle. Rikua lämmitti kovasti seuran jäsenmäärän kasvu.

Juhlapuheiden jälkeen nautittiin kakkukahvit konjakin kera ja sitten päästettiinkin bändi soittamaan illan ensimmäiset tahdit. Muutaman hitaan jälkeen alkoikin ehkä illan odotetuin hetki, kun seuran puheenjohtajakaksikko Jussi Tuomela ja Henri Kuisma jakoivat vuoden parhaille palkinnot. Erityismuistaminen osoitettiin seuran aikaisemmille puheenjohtajille, perustajajäsenille ja pitkään toiminnassa mukana olleille ahertajille.

Palkintojenjaon jälkeen AKK:n hallituksen jäsen Riku Bitter ja AKK:n alueen 7 aluehallituksen puheenjohtaja Esko Suominen jakoivat ansio- ja kilpailijamerkit. Mitalisateen jälkeen ilta jatkuikin leppoisan rupattelun ja yhdessäolon merkeissä.

Ansiomerkkien saajat:
Pronssinen: Henri Kuisma, Tiina Kukkonen, Jussi Tuomela, Saana Tuomela, Raimo Tuomela, Petri Virtanen, Minna Virtanen, Sarita Kankare, Hannu Paronen, Tuomas Okker ja Markku Tamminen.
Hopeinen: Markku Kankare.

Paikalla olleet ansiomerkin saaneet: Sarita Kankare, Henri Kuisma, Tiina Kukkonen, Tuomas Okker, Markku Tamminen, Markku Kankare, Jussi Tuomela, Saana Tuomela, Minna Virtanen ja Petri Virtanen.

Kilpailijamerkkien saajat:
Pronssinen: Miikka Tamminen, Marjo Lohilahti, Minna Lampinen, Jarno Heikkilä, Mikko Silvander, Timo Koivunen, Jari Käkönen ja Jere Piekkala.
Hopeinen: Jari-Matti Salo.

Paikalla olleet kilpailijamerkin saaneet: Jarno Heikkilä, Timo Koivunen, Jari Käkönen, Marjo Lohilahti, Jere Piekkala, Mikko Silvander ja Miikka Tamminen.

Someron UA 50v. perustajajäsenet: Matti Laine ja Hannu Vuola.
Erikoismuistaminen pitkällisestä työstä seuran hyväksi: Veli Hänninen ja Jukka Tapio.
 

VUODEN 2016 PALKITUT:

Nopeus: Teemu Koivunen
Rallikuljettaja: Reijo Mattila
JM nuoret: Toni Nurmi
JM naiset: Marjo Lohilahti
JM yleinen: Sami Karhunen
JM EVK: Timo Koivunen
Seuran paras: Marjo Lohilahti
Vuoden huoltomies: Markku Tamminen

KIERTOPALKINNOT:
Koljosen malja: Sami Karhunen
Vuoden tulokas: Rauno Kallionpää
Toimitsija I: Vesa Nurmi
Toimitsija II: Heikki Dahl
Naisten kiertopalkinto: Tiina Kukkonen
Nacken muistopalkinto: Reijo Mattila
Vuoden nuori säväyttäjä: Susanna Kontio
Vuoden paras: Marjo Lohilahti

Juhlan järjestelytoimikunta kiittää kaikkia läsnäolijoita ja seuraa muistaneita! Meitä oli paljon ja hauskaa oli 🙂

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *